Jdi na obsah Jdi na menu

PHL Týnec u Horažďovic 2008

20. 7. 2008

Tak jsme se zase po roce dočkali. Za pěkného slunného počasí se 19.7.2008 uskutečnil 2. ročník Prácheňského poháru a zároveň 4. kolo Pošumavské hasičské ligy. A kde, že to bylo? No přeci u nás, v Tejnici. Bývalá cihelna opět ožila burácením nadupaných strojů a hlaholem přítomných diváků a soutěžících. Od loňského roku, kdy jsme si odbyli křest prvním ročníkem, se toho v našem areálu mnoho nezměnilo. Ti, kdo zde soutěžili loni, určitě nebyli zaskočeni mírným převýšením hřiště a ti kteří k nám zavítali poprvé, určitě zaskočeni byli. Soutěži samozřejmě předcházely horečné přípravy. Od úpravy hřiště, po nákup občerstvení. Vše bylo tedy připraveno na příjezd soutěžních družstev. Bohužel se stalo to, co jsem trochu předpokládal. Soutěže se zúčastnilo poměrně málo družstev. Konkrétně 10 mužských a 7 ženských. Otázkou je proč? Zkusím si odpovědět. Letošní ročník ligy je i na ostatních soutěžích slabě obsazen, konání jiných soutěží v okrese Klatovy ve stejném termínu, vzdálenost Týnce od ostatních obcí, které se účastní PHL. Proč jezdí všeobecně málo družstev, těžko říct.
Celý týden jsem poctivě sledoval předpověď počasí, jestli to se sluníčkem vyjde nebo ne. Moc nevypadalo, že se nám počasí umoudří, ale zcela nečekaně byla sobota jako ze žurnálu. Většina družstev, která k nám dorazila, se v letošním roce pravidelně účastní PHL. Světlou výjimkou bylo družstvo žen z Velkých Hydčic. Mrzí mě, že si k nám nepřijedou zasoutěžit družstva z okolí a dokonce ani jedno z našeho okrsku. Ale s tím těžko něco uděláme. Startovní čísla byla přidělena dle dojezdu družstev, respektive podání přihlášky. Na návrh místního SDH a následném posvěcení rozhodčími, bylo oznámeno, že v druhém kole se o Prácheňský pohár utkají všechna družstva, která zde zůstanou. Bylo to dáno tím, že jich přijelo poměrně málo a navíc jsme věděli, že některá odjedou po prvním kole jinam. Při provedení nástupu, byl krajským sdružením hasičů v Plzni, dekorován Medailí Sv. Floriána, dlouholetý člen a funkcionář SDH Týnec pan Pavel Chmelař. Ocenění mu předával pan Tomáš Mužík. Tento pro nás významný akt, jakoby zahájil samotné soutěžení. První, jak už to bývá zvykem, se na start postavila soutěžní družstva žen. Nejlépe z nich si vedly naše holky, které se po delší odmlce opět daly, s mírnou obměnou družstva, dohromady a dokázaly první kolo časem 35,49 vyhrát. Druhé skončily s časem 38,94 s Žihobce a třetí největší favoritky ze Štěpánovic s časem 39,36 s. Mezi muži se měla svést bitva o vítězství mezi Týncem, Petrovicemi, Malou Vískou a Rozsedly. Nejlépe jsme si nakonec vedli my a vyhráli jsme časem 26,92 s, druhé skončily Petrovice s časem 27,32 a třetí Rozsedly. Ty měly čas 30,43 s, s mírným prostřikem na pravém proudu. Po prvním kole odjely z ženských družstev Žihobce a Štěpánovice a z mužských Hadrava a také Štěpánovice. O putovní Prácheňský pohár tedy mohla bojovat zbylá družstva. Mezi ženami si nejlépe vedly holky z Rozsedel, pro které to je zatím asi nejcennější vítězství za jejich působení v PHL. Vyhrály časem 41,75 s a jejich radost byla opravdu veliká a zasloužená. Druhé skončily naše holky s časem 43,71s. Ty na tento útok určitě rády brzy zapomenou, protože už zaběhly i daleko povedenější. Uvidíme příště. Třetí nakonec skončila děvčata z Pačejova s časem 44,73 s a nutno podotknout, že se jim letos velice daří. Dovolím si tvrdit, že mužské finále bylo tou pověstnou třešničkou na dortu celé soutěže. Na třetím místě skončila Bystřice s časem 31,38 s, i když útok byl rozběhnut pod 30 s. To samé platí i o čtvrtých Rozsedelských, kteří opět prostříkli na pravém proudu a to je stálo bednu. Pak se začaly dít věci. Na řadu přišly Petrovice a časem 25,08 s nasadily laťku hodně vysoko. Levý proud měl dokonce nástřik pod 25 s. My jsme se tedy musely vypnout k naprosto bezchybnému výkonu. Zadek jsme dali jeden z nejrychlejších vůbec, bohužel jsme měli delší dopravu vody a to asi rozhodlo. Časomíra se zastavila na čase 25,64 s. Byl to, ale opravdu zážitek a musím říci, že mě „prohra“, ani moc nemrzela. Petrovičtí ukázali, že jsou jedni z nejrychlejších na našem okrese a vítězství si plně zasloužili. Pro mě bylo trochu překvapením, že se i na takto těžké trati jako je u nás, dají zaběhnout takto fantastické časy.
Při vyhlášení byly rozdány poháry, které se doufám všem líbily. Putovní poháry putují do Rozsedel a Petrovic. My už se těšíme na příští rok, kdy se je pokusíme navrátit zpátky k nám do Tejnice, abychom nemuseli oprašovat prach z police. Po odjezdu soutěžních družstev jsme pokračovali ve volné zábavě a nutno říct, že to se nám také dařilo obstojně.
Chtěl bych poděkovat všem zúčastněným družstvům za účast na naší soutěži, velmi si toho ceníme. Sami dobře víme, že někdy se musí vážit opravdu dlouhá cesta, defakto kvůli jedné minutě soutěžení. Ale taky víme, že to vzrušení a ten adrenalin nám za to stojí.
Ještě se sluší poděkovat všem, kteří se na přípravě a průběhu soutěže podíleli. Ať už naši členové a příznivci nebo sponzoři -firmy Bocr trading a Guzman stavební společnost. A také SDH Malý Bor a SDH Velké Hydčice za zapůjčení hasičských cisteren i s osádkou.

HODNOCENÍ SOUTĚŽE

Předem se omlouvám, ale budu skoro jenom chválit. Jsem domácí patriot a jeden z těch, kteří o přidělení soutěže hodně stáli. Ač máme na našem hřišti ne zcela ideální terén, jako je například v Lubech, a navíc se ještě běhá do mírného převýšení, myslím si, že nabízíme kvalitní zázemí k uspořádání soutěže typu PHL. Jak mnozí víte, běhá se v bývalé cihelně, která zanikla již v padesátých letech minulého století. V sedmdesátých letech zde naši otcové vybudovali zimní stadion s přírodním kluzištěm, včetně osvětlení a kabin. To je budova, z které se dnes prodává občerstvení. V osmdesátých letech se provedlo srovnání horního hřiště, z kterého se mělo udělat fotbalové. To se nakonec nezdařilo. V devadesátých letech se přestalo využívat i hokejové hřiště, jelikož zimy již nedovolovaly jeho plné využití. Areál začal sloužit pouze pro pořádání hasičských soutěží a pro volnočasové aktivity mládeže. To jen tak pro zajímavost. Občerstvení, si myslím, bylo na výborné úrovni. Pivo jako křen, klobásy mírně pikantní a vočouchy jedna báseň. Obsluha byla rychlá a vstřícná k zákazníkům. Přišli i nějací diváci, což potěší. Rozhodčí podali dobrý výkon a patří jim absolutorium. Jediné negativum vidím v tom, že bychom příště měli zkrátit čas od ukončení soutěže k vyhlášení. Pro nás jako organizátory je to v pohodě, ale sám jako soutěžící to čekání nemám příliš rád. Pro příští rok bychom měli trochu vylepšit hřiště a udělat přístřešek. Tak uvidíme, jak se pochlapíme.